Výlet za krásami Bruntálska

16.09.2016 15:15

Ať vyrazíme z Rychvaldu na kteroukoli světovou stranu, všude najdeme něco pěkného a zajímavého. Organizátorky letošního zájezdu pro členy a příznivce naší skupiny ČČK, jimiž byly opět předsedkyně skupiny Marie Nadkanská a jednatelka Růžena Šajdáková, vybraly tři zajímavá místa, kam jsme se ve čtvrtek 15. září podívali. Prvním z nich byl zámek Bruntál, který je nejvýznamnější kulturní památkou celého zdejšího regionu. Zaujaly nás nejen krásně restaurované místnosti, ale také vystavená díla italských, holandských, vlámských a německých mistrů 16. - 18. století ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů, jemuž zámek kdysi patřil.

Po obědě ve stylovém hotelu v Rýmařově na nás čekala dvě setkání s umem a nadšením. V Jiříkově u Rýmařova má svoji unikátní galerii řezbář Jiří Halouzka. Jeho betlém se pyšní označením největší betlém na světě, každý rok k němu přidává další sochu. Dřevěných soch různého charakteru je v jeho galerii opravdu hodně, kromě toho výběh s daňky, divoká prasata s malými, atrakce pro děti i dospělé, na kterých si mohou zacvičit i "zablbnout".

Především pro milovníky skalek, rostlin, ale i motýlů byla určena druhá návštěva - v arboretu Makču Pikču v Pasece u Šternberka. Jeho tvůrce Radim Slabý arboretum vybudoval z bývalé skládky slévárenských písků a stavebních sutí a vytvořil zde unikátní místo se sbírkou 3200 druhů rostlin, na nichž můžeme najít i takové teplomilné živočichy, jako jsou kudlanky, včely nebo zajímaví motýli. Ze svahu arboreta je nádherný výhled do Hornomoravského úvalu.

Počasí bylo nádherné, organizace  zájezdu bezchybná, nálada účastníků vynikající.  Moc děkujeme a už se těšíme na výlet v příštím roce!

 

Fotografie ze zájezdu si můžete prohlédnout zde: