S účastníky mise o Malawi i důležitosti naší pomoci

28.09.2018 09:31

Nedávno se z pravidelné mise do Malawi vrátil nejen doc. Rastislav Maďar, který během ní ordinuje v Česko-slovenské nemocnici ve Fanuelu a vyjíždí z ní za pacienty do nejodlehlejších částí této země, ale také naše členka – zdravotní sestra Markéta Břusková, která zde několik týdnů také pomáhala. Spolu s dalšími účastníky této mise Andreou Skalickou z Českého rozhlasu a pedagožkou Terezou Krčíkovou přišli 26. září na besedu, která se konala v Rychvaldě na pozvání naší organizace ČČK. 

Proč vedla jedna z jejich prvních cest právě k nám? Odpověď už mnozí znáte. Rychvald je pro tyto lidi ve vzdálené africké chudé zemi, v zimě sužované suchem, naprostým nedostatkem vody, vhodné půdy k pěstování plodin a v létě naopak obrovskými vedry a přívalovými dešti, důležitější než Praha nebo jiná velká světová města, jejichž jména na rozdíl od toho našeho malého ani neznají.  O nás ví prostřednictvím dek, čepiček a jiných výrobků, které pletou naše členky a příznivci jak v Rychvaldě, tak v blízké Orlové, i z finančních příspěvků na kozy, které musejí udržovat v chovu pro pravidelnější přísun zdravé potravy a důležitých výživových látek a z peněz utržených za napletené výrobky nebo sběr na další potřebné věci. 

„Jsou velice vděční zvláště za deky, protože se v chladných nocích nemají do čeho zabalit. Chci docílit toho, aby se jich co nejvíce dostalo k nim, jednám o dalších možnostech, jak je tam dopravit,“ řekl doc. Maďar a mnohokrát všem pletařkám v sále Kulturního domu a dalším lidem, kteří nezištně jakkoli pomáhají, děkoval. Poptávka je velká – naši dobrovolníci z International Humanity kromě nemocnice pomáhají lidem i v místech od center velmi vzdálených, kam se lékařská ani jiná pomoc vůbec nedostane. Jejich mobilní klinika aktivně vyhledává pacienty v odlehlých oblastech, kteří by se do nemocnice vůbec nedokázali dopravit. Laboratoř a léky vozí s sebou spolu s cennými radami, jak mohou žít lépe a zdravěji. 

O tom, jak působila Markétka Břusková nejen jako sestra, ale že také musela trhat zuby a i jinak lékařce pomáhat, jste se dočetli podrobně v Rychvaldském zpravodaji.  Zajímavé bylo povídání pedagožky a laborantky Terezy Krčíkové o dětech, výuce i pomoci International Humanity těm nejlepším získat středoškolské studium, aby z nich mohli vyrůst třeba zubní laboranti nebo zdravotní sestry.  Podle ní za 6000 korun, které jsme na besedě lidem z Malawi darovali z prodaných dek a ponožek a sběru, se dají zařídit dvě školní místnosti, aby se děti nemusely učit pod širým nebem.

V naší malé fotogalerii si můžete prohlédnout snímky nejen z besedy, ale také část fotografií, které dovezl doc. Maďar se svým kolektivem z Malawi. V rukou účastníků besedy jsou předměty, které vyrábějí děti z odpadků.