Oslavili jsme 65 let činnosti Červeného kříže v Rychvaldě

15.06.2018 21:52

V pátek 15. června jsme si připomněli na náměstí 65. výročí založení Českého červeného kříže v Rychvaldě. Oslavy to byly opravdu velkolepé. Do našeho programu se aktivně zapojili členové OS ČČK v Karviné, místní skupiny z Orlové i Karviné a předvedly pro všechny diváky atraktivní podívanou i zajímavé poučení, ať už to bylo komentované poskytování první pomoci na maskovaných figurantech nebo maskování zranění. To se líbilo zejména dětem, mnozí si hrdě odnášeli škaredé "zranění" na obličeji nebo ruce. Nechyběla ani sanitka nebo záchranné zdravotní vozidlo. Naši tradiční spolupracovníci hasiči přijeli se svým vozem, stříkací hadicí a dalšími lákadly, což si mohli návštěvníci vyzkoušet. Policie ČR z Bohumína se dostavila nejen s preventivními pokyny, jak se správně chovat, aby se nám nic nestalo, ale také s pouty nebo brýlemi,které simulují opilost a můžete si s nimi vyzkoušet, co vidíte a jak reagujete, když máte něco upito. K dispozici se svými radami byla po celý den nutriční terapeutka Nina Beňovičová.

Zejména starší (ale nebylo to pravidlem) návštěvníci naší téměř celodenní akce si nenechali ujít možnost nechat si odbornými sestrami změřit tlak nebo hladinu cukru v krvi, paní doktorka dermatoložka zase prohlédla znaménka, která nám dělají starosti a uklidňovala, pokud bylo vše v pořádku. Vyšetření se odehrávala v prostorech kulturního domu, kde návštěvníky už ve vstupní hale a pod schodištěm upoutala výstava o historii světové organizace Červeného kříže a zakladatelce Československého červeného kříže Alici Masarykové, zapůjčená z Muzea T.G. Masaryka v Lánech, a také  videoprezentace  o historii a současnosti místní skupiny Červeného kříže v Rychvaldě. 

Předem oznámenou prodejní výstavku kabelek, šálů, šátků, které v uplynulých dnech přinesli občané Rychvaldu, a výrobků pletených našimi členkami v Domě s pečovatelskou službou a v klubu ČČK Klubíčko jsme umístili hned u vchodu. Sešly se stovky kousků, výtěžek z prodeje pak je určen výhradně pro humanitární účely, v tomto případě pro Česko-Slovenskou nemocnici v Malawi. Sami jsme byli překvapeni získanou částkou - z prodeje vystavených předmětů společně s výtěžkem z prodaných pletených výrobků našich členek z DPS jsme mohli symbolicky (částka bude odeslána přímo na konto International Humanity) předat celkovou částku 15 tisíc korun, a to přímo do rukou nejpovolanějších - panu doc. Rastislavu Maďarovi z organizace International Humanity, který se na naši krásnou akci přišel osobně podívat. Kromě toho si odvezl neprodané deky a stovky párů ponožek pro potřebné v Africe. Pan docent společně s naší členkou Markétou Břuskovou odlétají na konci června léčit nemocné do Malawi. Přislíbili, že jejich první cesta po návratu bude směřovat k nám do Rychvaldu a budou nám o své misi a reakcích na naše dary vyprávět. 

Součástí oslav byla také poděkování všem, kdo se na mnohovrstevnaté práci naší organizace bez nároku na odměnu podílejí, kdo s námi spolupracují nebo nás významně podporují. Kromě předsedkyně MS ČČK Marie Nadkanské se toho ujali představitelé okresu - Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná a Luděk Rechberg, předseda OVR OS ČČK Karviná. Oba přitom byli dva až tři v jednom - byli aktéry na jednotlivých stanovištích, ředitel dokonce celou akci moderoval. Ke gratulantům se přidala s poděkováním a dárkem členkám představenstva MS ČČK starostka města Šárka Kapková. 

K tomu nám hrála hudba mladé skupiny, bylo nabízeno občerstvení, skvělá káva od Mental Café, cukrová vata, samozřejmě zmrzlina a výborná nálada. Všichni jsme si oslavy užili. Věříme, že pan doktor Alois Mačák a další jeho pokračovatelé včetně doktora Jaromíra Marcalíka a jeho paní Irenky, která nás ze zdravotních důvodů sledovala pouze z okna svého bytu, by byli velice potěšeni, že mají své následovníky, kteří nesedí s rukama složenýma v klíně, ale dál pracují nejen podle principů Červeného kříže, ale dělají mnoho pro své spoluobčany od těch nejmenších až po seniory.

Z bohatého programu, který se odehrával jak na náměstí, tak také v prostorách kulturního domu, přinášíme soubor fotografií, které si můžete prohlédnout zde.