Doktor Maďar besedoval i děkoval za deky pro Malawi

18.02.2016 20:42

Nejen pro pletařky dek pro Malawi, ale i pro další zájemce jsme uskutečnily 17. února besedu v Kulturním domě s Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., předsedou a zakladatelem česko-slovenského neziskového občanského sdružení International Humanity. Ten nás slovem i obrazem zavedl do samotného nitra této země na jihovýchodě Afriky, tedy tam, kam poputují deky, které upletly naše členky, seniorky z DPS a další dobrovolníci.

Ukázal i česko-slovenskou nemocnici, v níž naši lékaři a International Humanity pracuje. Nemocnice stojí v odlehlé oblasti Malawi, kde jsou lidé nepředstavitelně chudí, schází jim vzdělání, zdravotnická pomoc, potřebují podporu při rozvoji své komunity. Doktor Maďar svá slova doplnil obrázky prostředí, lidí i budování nemocnice, která poskytuje (nejen) lékařskou pomoc lidem z velkého území.  Zvlášť emotivní byly fotografie malých dětí, zejména těch podvyživených, které se snaží lékaři zachránit. V nemocnici pracují čeští a slovenští lékaři a sestry, ale mají už také pomocníky, pocházející z místních lidí. Pomoc zvenčí spočívá rovněž v podpoře samostatnosti, například je učí chovat kozy a starat se o hospodářství, aby mohli sami lépe uživit sebe a své děti.

Navzdory naší představě o horké Africe bývá v noci v zimním období v této části Malawi jen 4 až 5 stupňů Celsia, tedy velmi chladno, a zejména děti často trpí horečkami a nemocemi dýchacích cest. "Vaše deky tedy mají dvojí význam - zahřejí a současně zabrání zbytečným nemocem. Tak pomáháte i nám, lékařům, protože zdravotních problémů je zde opravdu hodně. Peníze ušetřené za antibiotika potom můžeme věnovat na jinou smysluplnou pomoc potřebným," poděkoval za pomoc z Rychvaldu doktor Maďar, který deky, čepičky i několik párů teplých rukavic přepraví do Malawi.

V den besedy bylo k odvozu připraveno 46 dek, 13 čepiček a několik párů ponožek pro dospělé. Jak spočítala jednatelka MS ČČK a spoluorganizátorka této humanitární pomoci Růžena Šajdáková, hotové deky se skládají z 1210 kusů čtverečků, jejichž zhotovení vyžadovalo zhruba 4 740 hodin.  V přepočtu je to 585 osmihodinových směn  nebo 197,5 dne. Kdybychom za hodinu práce zaplatili pouhých 50 Kč, pak se dostaneme k hodnotě 237 000 Kč bez režijních nákladů. V počtu hodin je započítán i čas na přípravu vlny ke zhotovení, čili párání, praní,  smotávání. Cena materiálu, který dodaly nejen pletařky, ale také mnoho lidí z Rychvaldu i okolí, není do této částky započtena. Zatím bylo zpracováno 30 kg vlny.

Doktor Maďar se ujal také poděkování nejlepším pletařkám. Květiny předal  paní Miladě Honlové  z DPS Rychvald (členka ČČK), která zhotovila neuvěřitelných 670 čtverečků, dále seniorce z Orlové paní Ivaně Mžykové (nová členka MS)  se  580 čtverečky, paní Heleně Sudové, obyvatelce DPS Rychvald (nová členka MS), která, i když začala plést až před vánocemi, už zvládla 118 čtverečků, Jarmile Kunčické, která s nápadem přišla a stala se hlavní koordinátorkou pletařek a dalším, které se nejvíce o zdar akce zasloužily. Mnoho čtverečků je napletených, jen jsou spojovány postupně, takže hotových výrobků bude brzy mnohem více. Celkem deky pletlo 16 žen, z toho je šest seniorek z DPS Rychvald. Překvapením i pro představenstvo MS ČČK byla bílá deka  se znakem červeného kříže a nápisem Rychvald.

Beseda měla u početného publika velký ohlas. Po jejím skončení projevily zájem o pomoc při pletení dek a čepiček  další seniorky. Nakazily se nadšením pro věc jako řada dobrovolnic před nimi. Všem, kdo se jakýmkoli způsobem do této naší humanitární aktivity, jejíž věhlas už dávno překročil rámec okresu, aktivně zapojili, velice děkujeme.


Fotografie z besedy najdete zde.

Informace o činnosti neziskového občanského sdružení najdete na stránkách International Humanity.